Czarnkow.INFO - Internetowy Serwis Informacyjny
    Strona główna     Urzędy     Kultura i atrakcje     W mieście     Fotogaleria
    Nowe forum     Reklama     Katalog firm     Archiwum
Dzisiaj jest: 17 listopada 2018, sobota.  Imieniny: Elżbiety, Flory, Grzegorza, Walerego, Zbysława

R E K L A M A















free counters


SALON WIELKOPOLSKI 2009


Salon Wielkopolski to Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w Czarnkowie od 2001 roku przez Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie i Zarząd Krajowy Związku Artystów Plastyków w Pile. W tym roku odbył się po raz ósmy, a patronowali mu tradycyjnie Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Starosta Czarnkowsko - Trzcianecki.

Głównym celem "Salonu" jest ponadlokalna integracja środowisk plastycznych, przegląd ich dorobku artystycznego oraz wymiana doświadczeń organizacyjnych i merytorycznych. "Salon" ma charakter konkursu promującego najlepszych artystów sztuk plastycznych. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tym artystycznym przedsięwzięciem i choć to Salon Wielkopolski, już dawno uzyskał charakter imprezy ogólnopolskiej.
W tym roku spośród 178 nadesłanych prac jury w składzie: Marcin Berdyszak - prorektor ASP w Poznaniu - przewodniczący, Małgorzata Derwich - Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Edward Kreft - artysta plastyk z Piły, Wacław Kubski - artysta plastyk - prezes Związku Artystów Plastyków i Jan Pertek - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie zakwalifikowało na wystawę pokonkursową 93 prace 38 autorów. Na posiedzeniu, które odbyło się w dniu 24 października 2009 r. w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej jury obejrzało i oceniło dzieła, przyznając Grand Prix "Salonu Wielkopolskiego 2009" - nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego Joannie Rzeźnik z Poznania za instalację pt. "Babcia". W dniu wernisażu na czarnkowskim "Salonie" przyznawana jest również nagroda publiczności. W miniony piątek najwyższe uznanie publiczności zdobył Tomasz Jędrzejewski z Kielc za rzeźbę w brązie "Cielesność naruszona" - tryptyk. Jest on również laureatem nagrody Wojewody Wielkopolskiego. Pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych drukujemy poniżej.
Prestiż "Salonu Wielkopolskiego" z roku na rok rośnie, a poziom prezentowanych prac jest bardzo wysoki. Docenił to Zarząd Województwa Wielkopolskiego, który za "całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej oraz realizację wielu cennych przedsięwzięć kulturalnych w sposób istotny wzbogacający wizerunek Ziemi Wielkopolskiej w kraju i za granicą" Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego wyróżnił prezesa Związku Artystów Plastyków Wacława Kubskiego.
Klimat piątkowej wystawy był szczególny. To zasługa uczestniczących w niej artystów plastyków, ich prac, wrażliwych na piękno gości, pianisty Grzegorza Rychlika oraz organizatorów. Wystawa pokonkursowa w salach Muzeum Ziemi Czarnkowskiej czynna będzie do końca roku.
Marcin Małecki

PROTOKÓŁ JURY "SALONU WIELKOPOLSKIEGO 2009"

Jury w składzie:

Marcin Berdyszak - rektor ASP w Poznaniu - przewodniczący
Małgorzata Derwich - Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu
Edward Kreft - artysta plastyk z Piły
Wacław Kubski - artysta plastyk - prezes Związku Artystów Plastyków
Jan Pertek - dyrektor MCK w Czarnkowie

Na posiedzeniu w dniu 24 października 2009r. w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, jury obejrzało i oceniło 178 prac 96 autorów, obejmujące różne dziedziny sztuk plastycznych zgłoszonych na "Salon Wielkopolski 2009". Po wnikliwym rozpatrzeniu jury postanowiło zakwalifikować na wystawę 93 prace 38 autorów i przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

1. GRAND PRIX "Salonu Wielkopolskiego 2009" - Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla Joanny Rzeźnik z Poznania za instalację pt. "Babcia"

2. Nagroda Wojewody Wielkopolskiego dla Tomasza Jędrzejewskiego z Kielc za rzeźbę w brązie "Cielesność naruszona" - tryptyk

3. Nagroda Starosty powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego dla Ewy Rudnickiej z Piły za prace "Podniebny patrol", "Skrzydłem malowane" - fotografia

4. Nagroda Starosty Pilskiego dla Piotra Wasilewskiego z Koszalina za prace "W mieście" i "Dziewczyna" - olej na płótnie

5. Nagroda Prezydenta Piły dla Justyny Przybył z Czarnkowa za pracę "Słońcem lukrowane" fotografia

6. Nagroda Burmistrz Czarnkowa dla Julii Kaczmarczyk - Piotrowskiej z Poznania za płaskorzeźbę w brązie "Bruzda"

  • Wyróżnienie Banku BGŻ dla Antoniego Ruta z Poznania za tryptyk "Portret" tech. komputerowa

  • Wyróżnienie Posła RP Piotra Waśko dla Iwony Widawskiej z Oleśnicy za prace z cyklu "Jam Dwór Polski" pastel

  • Wyróżnienie prezesa Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków dla Urszuli Nieborak z Lubonia za prace "Ślady" - akryl, tech. własna

  • Wyróżnienie Komendanta 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach dla Jana Drewicza z Góry Kalwarii za pracę "Łodzie nad jeziorem" - olej na płótnie

    Zakwalifikowani na Salon 09

    Barbara Aleksanderska - Zielona Góra
    "Wiatr" - batik na płótnie "Zima" - olej

    Iwona Bis - Poznań
    "Portret" - pastel
    "Portret 2" - pastel
    "Pejzaż" - technika mieszana

    Dariusz Chojnacki - Kalisz
    "Światłosfery - zapis przestrzeni 4 - 2009" - rys.
    "Światłosfery - zapis przestrzeni 5 - 2009" - rys.
    "Światłosfery - zapis przestrzeni 6 - 2009" - rys.

    Jan Drewicz - Góra Kalwaria
    "Łodzie nad jeziorem" - olej (wyróżnienie)
    "Stawy Uherskie" - olej

    Arleta Eiben - Szamotuły
    "Zaginiony syn" - tryptyk - olej

    Maria Frankowska - Czarnków
    "Balet" - tryptyk - haft

    Wanda Gostyńska - Poznań
    "Bez tytułu" - olej
    "Pejzaż" - pastel
    "Pejzaż 2" - pastel

    Danuta Dagry Grabowska - Laskowo
    "Reduktor kolorów" - płótno, folia lustrzana
    "Koncert przy świecach" - olej
    "Echo" - olej

    Katarzyna Holz - Poznań
    "Akt I" - olej
    "Akt II" - olej

    Wojciech Holz - Zofiowo
    "Domowe ognisko" - olej
    "Chata za wsią" - olej
    "Martwa natura" - olej

    Lidia Ignaszewska Piechowiak - Poznań
    "Wrzesień w Lubartowie" - olej

    Tomasz Jankowski - Konin
    "Krzyże na Grabarce" - olej

    Tomasz Jędrzejewski - Kielce
    "Ulica Miła" - tryptyk - - płaskorzeźba, brąz na mułek
    "Cielesność naruszona" - tryptyk - rzeźba, brąz na wosk tracony (nagroda)

    Jacek Jung - Zaandam, Holandia
    "Otwarte skrzydła" - akryl

    Kamilla Kasprzak - Oleśnica
    "Zraniona" - rzeźba, ceramika
    "Elfica" - rzeźba, ceramika
    "Ukryty wymiar" - rzeźba, ceramika

    Aleksandra Kiedrowska - Człuchów
    "Kroki" - tryptyk, płaskorzeźba

    Anna Klimaszewska - Poznań
    "Nostalgia 1,2,3"

    Elżbieta Kmak - Poznań
    "Bez tytułu" - malarstwo na jedwabiu
    "Karuzela na Dębinie" - malarstwo na jedwabiu

    Julia Kaczmarczyk-Piotrowska - Poznań
    "Bruzda" z cyklu "Zwierzaki" pióro na papierze - płaskorzeźba, brąz patynowany (nagroda)

    Barbara Lambryczak - Poznań
    "Wiatrak różowy I" - rys.
    "Wiatrak różowy II" - rys.
    "Martwa natura" - olej

    Katarzyna Makowska - Poznań
    "Martwa natura" - olej

    Wacław Mielczarek - Czarnków
    "Park" - olej

    Urszula Nieborak - Luboń
    "Ślady" - dyptyk technika własna, akryl (wyróżnienie)

    Katarzyna Nossek - Dżaluk - Kędzierzyn Koźle
    "Przejście" - dyptyk olej

    Elżbieta Ponińska - Międzychód
    "Dziewczyna z Nigerii" z cyklu "Różne strony świata - jedna tęsknota" - pastel

    Justyna Przybył - Czarnków
    "Być aniołem" - foto
    "Anielska cisza" - foto
    "Czas powrotu" - foto
    "Słońcem lukrowane" - foto (nagroda)

    Grażyna Rębarz - Zofiowo
    "Negro spirytuals I", "Negro spirytuals II" - dyptyk, olej
    "Autoportret" - olej
    "Pranie" - olej

    Antoni Rut - Poznań
    "Portret" - tryptyk, tech. komputerowa (wyróżnienie)

    Ewa Rudnicka - Piła
    "Podniebny Patrol" - fotografia (nagroda)
    "Skrzydłem malowane" - fotografia
    "Portret syna Pawła" - olej

    Joanna Rzeźnik - Poznań
    "Babcia" - instalacja, płótno, akryl, projekcja video (grand prix)

    Danuta Rybska - Słupsk
    "Polskie Morze" z cyklu "Im ciebie więcej tym mniej" - olej

    Edward Andrzej Ryłko - Piła
    "Spotkanie" - rzeźba, blacha mosiężna
    "Pocałunek Leonarda" - rzeźba

    Maria Silska - Pecna
    "Jezioro w Laskowie" - olej

    Kazimierz Słodowy - Nietuszkowo
    "Kazia" - rzeźba
    "Śniadanie" - rzeźba

    Anna Siłuch - Piaseczno
    "Radość życia - jesień życia" - olej
    "Bajkowy świat koni - dogonić wiatr" - olej

    Piotr Szlanga - Czarnków
    "Pejzaż zimowy" - olej
    "Pejzaż morski" - olej
    "Noteć" - olej

    Piotr Wasilewski - Koszalin
    "W mieście" - olej (nagroda)
    "Dziewczyna" - olej

    Iwona Widawska - Oleśnica
    Z cyklu "Jam Dwór Polski" - poliptyk (wyróżnienie)

    Lidia Żytkiewicz - Oleśnica
    "Ulotność" - tryptyk, akryl
    "Prawda" - akryl








    Fot. Marcin Małecki

    Relacja telewizyjna
  • O serwisie  |   Dodaj do ulubionych  |   Ustaw jako startową  |  Czarnkow.pl  |   NetBase Czarnkôw  |  Strony WWW o Czarnkowie
    Redakcja Czarnkow.INFO: 64-700 Czarnków, os. Parkowe 22U, tel./fax (067) 356-68-35, czarnkow.info@onet.pl
    © Marcin Małecki Jacek Dutkiewicz 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.