Strona główna     UrzÄ™dy     Kultura i atrakcje     W mieÅ›cie     Archiwum
Dzisiaj jest: 28 marca 2024, czwartek.  Imieniny: Aleksandra, Anieli, Antoniego, Gustawa, Joanny

free counters

XVI PUCHAR KARATE W PILE

W dniach 17-18 października 2015 roku w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Królowej Jadwigi 2 w Pile odbył się XVI Puchar Karate - do W.S.I.Poland oraz towarzyszące mu Szkolenie Krajowe Karate W.S.I. Organizatorem turnieju był Sensei Sławomir Stelcer (1 Dan) instruktor i prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Karate Shotokan "UNSU" w Pile. Organizatorem szkolenia był związek sportowy World Shotokan Institute - Poland.

W zawodach wzięło udział około 150 zawodniczek i zawodniczek z Debrzna, Więcborka, Czarnkowa, Tuczna, Wałcza, Człopy, Trzcianki i Piły. Zawody sędziowało 14 członków Komisji Sędziowskiej W.S.I.Poland, którzy pracowali pod kierunkiem Sensei Karoliny Pytel - Ruta /4 Dan/. Podczas turnieju rozegrano wszystkie z zaplanowanych 30 konkurencji kata i kumite indywidualnego z podziałem na płeć, wiek i stopień zaawansowania. Tylko w jednej kategorii (2 konkurencje) nie udało się zapewnić pełnej obsady.

Podczas szkolenia krajowego W.S.I.Poland ćwiczono w 3 grupach zaawansowania. W najmłodszej grupie podstawy karate z dużym trudem usiłował wprowadzić Sensei Krzysztof Gwizdała /3 Dan/, w grupie średniej 8.1-7.3, 8-7 Kyu Sensei Karolina Pytel - Ruta /4 Dan/ zademonstrowała ciekawe elementy kumite oraz bunkai, nauczyła także kata Heian Sandan. W nastarszej grupie Sensei Zbigniew Ruta wprowadził elementy Yakusoku - kumite, Enka - kumite oraz Heian Yondan Bunkai Omote. Na zakończenie szkolenia kilkadziesiąt osób przystąpiło do egzaminów na kolejne stopnie uczniowskie. Wiele z nich zakończyło się pozytywnie a kandydaci mogli cieszyć się kolejnymi stopniami.

Turniej dofinansowany został z funduszy Starostwa Powiatowego w Pile oraz Firmy Provident Polska. Dzięki otrzymanym środkom można było zakupić piękne trofea sportowe w postaci pucharów, medali i dyplomów. Ponadto restauracja McDonald w Pile ufundowała dla najmłodszych zawodników zestawy Happy Meal. Kupony do ich zrealizowania otrzymali finaliści z pierwszych 10 konkurencji.

Zawody mimo, że po raz pierwszy zawitały do Piły, zostały perfekcyjnie przygotowane. O wystrój hali sportowej zadbali rodzice dzieci ćwiczących na co dzień w pilskim klubie "Unsu", jednak prawdziwą perełką był punkt gastronomiczny prowadzony przez rodziców dzieci ćwiczących w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Karate Shotokan "Enpi" w Więcborku. Wszyscy zawodnicy biorący udział w zawodach otrzymali po treningach ciepły posiłek oraz napoje. Poza tym można było skosztować pysznego bigosu, wypieków domowych oraz owoców. Wszystko było przygotowane za darmo a kto chciał mógł wrzucić do puszki darowiznę na rozwój pilskiego klubu. Pilskie zawody na pewno na zostaną długo zapamiętane jako miejsce niezwykle gościnne dla karateków.

Poziom sportowy turnieju stał na dobrym poziomie. We wszystkich kategoriach wiekowych można było obejrzeć piękne pojedynki w formach ruchowych (kata) oraz dynamiczne walki (kumite). Oczywiście były także walki stające na słabym poziomie było ich jednak bardzo mało. Ważne, że każdy z zawodników miał szansę nauczyć się czegoś podczas turnieju. Sędziowie długo i cierpliwie tłumaczyli najmłodszym zawiłości przepisów sędziowskich oraz samego karate, tak aby mogły rywalizować ze swoimi bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami. Jak powiedział Przewodniczący W.S.I.Poland Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ poziom techniczny zawodów był dobry a nawet bardzo dobry jednak wytknął jednocześnie zbyt małe zaangażowanie mentalne podczas turnieju oraz słabą koncentrację. Te ostatnie elementy wymagają długotrwałej pracy i wymagają współdziałania ze strony samych dzieci, trenerów jak i rodziców.

Podczas finałów turnieju można było obejrzeć: pokazy łamania betonowych bloków w wykonaniu Sensei Krzysztofa Gwizdały /3 Dan/ z Wałcza, prezesa Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu, pokaz kata drużynowego Bassai - dai wraz z jego Engi - Bunkai I/II w wykonaniu medalistów Mistrzostw Polski z Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu w składzie: Maciej Świstun /1 Dan/, Michał Sulik /1 Dan/ oraz Adam Ślipek /1 Dan/. Bardzo dobry pokaz dali także podopieczni Sensei Sławomira Stelcera /1 Dan/, którzy zademonstrowali w dużej grupie ćwiczących kata oraz kumite. Wszystkie pokazy nagrodzone zostały brawami i trudno się temu dziwić ponieważ były to demonstracje, które zostały solidnie przygotowane.

Trofea sportowe wręczali zwycięzcom w poszczególnych konkurencjach Tomasz Knap, przedstawiciel firmy Provident Polska oraz organizator turnieju Sensei Sławomir Stelcer /1 Dan/. Specjalne puchary oraz medale otrzymali najmłodsze zawodniczki i zawodnicy: Maja Napiekło-Thiel /Więcbork/, Piotr Tryka /Piła/, Jan Stelcer /Piła/, Dawid Kruszewski /Człopa/ oraz Michał Pietras /Trzcianka/.

Najwięcej medali i pucharów padło łupem zawodniczek i zawodników największego z klubów W.S.I.Poland - Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu. Jego reprezentanci zdobyli 40 miejsc finałowych w tym 13 razy stawali na najwyższym podium /2 x Maciej Świstun, 2 x Krzysztof Lasota, 2 x Julia Świstun oraz Weronika Gwizdała, Zuzanna Trawińska, Bartosz Szymczak, Dominik Górnik, Hubert Zbieralski, Amelia Marcinkowska, Hanna Piwowarczyk/.

Bardzo dobrze wypadł klub gospodarzy "Unsu" - Piła, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli aż 22 miejsca finałowe w tym 4 razy najwyższe podium /Cyprian Krzemiński, Jędrzej Jaros, Marcin Siutkowski, Patryk Bąkowski/.

Na czwartym miejscu nieoficjalnej klasyfikacji uplasował się klub z Czarnkowa, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli aż 13 medali (4 złote, 1 srebrny i 8 brązowych). Najlepiej wśród zawodników Klubu Karate Shotokan wypadła Anna Szwedek, która zarówno w kata jak i kumite zdobyła złoty medal. Kolejne złoto padło łupem jej brata Michała zaś ostatni złoty medal dla czarnkowskiego klubu wywalczył Filip Kubiciel. Srebro zdobyła Marta Żukowska, zaś brązowe medale zdobyli: Alicja Szwedek (2x), Aleksandra Proszyk (2x) oraz Jakub Kordy, Filip Kubiciel, Marta Żukowska i Szymon Winiarski. Także szkolenie zakończyło się pomyślnie dla czarnkowskich karateków: pierwszy pomarańczowy zdobył Tomasz Kordy z Filip Kubiciel otrzymał promocję na 9.3 Kyu.

Reprezentanci Trzcianeckiego Klubu Karate startując po raz pierwszy w barwach swojego klubu zdobyli 10 medali (2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych). Trudno o lepszy sportowy debiut dla nowego klubu. Najlepiej z Trzcianeckiego Klubu Karate wypadł Piotr Drzewiecki, który sięgnął po złoty medal w obu konkurencjach - kata i kumite. Dwa brązowe medale zdobyli Bartosz Jarnot oraz Natalia Drzewiecka, zaś brąz dla klubu zdobyli: Michał Pietras, Aleksander Pietras, Natalia Drzewiecka, WIktoria Młynarczyk i Magdalena Młynarczyk. Zawodniczki i zawodnicy z Trzcianki również podwyższyli swoje stopnie szkoleniowe. Po egzaminie promocję na pomarańczowy pas (7 Kyu) otrzymał Piotr Drzewiecki zaś jego córka Natalia otrzymała promocję na 8.3 Kyu z kolei WIktoria Młynarczyk zdobyła 8.2 Kyu. Nowe stopnie dopełniły smak sukcesu jakim zakończył się udział reprezentantów Klubu Karate Shotokan w Czarnkowie oraz Trzcianeckiego Klubu Karate w zawodach i szkoleniu w Pile. Dodajmy jeszcze z reporterskiego obowiązku, że szkolenie w Trzciance prowadzi Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ - trener karate II klasy, oraz Weronika Gwizdała /1 Dan/ zaś w Czarnkowie Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ - trener karate II klasy, oraz Sensei Maciej Świstun /1 Dan/.
Zbigniew Ruta

Wyniki
O serwisie  |   Dodaj do ulubionych  |   Ustaw jako startowÄ…  |   Miasto Czarnków  |   Miejskie Centrum Kultury
Redakcja Czarnkow.INFO: 64-700 Czarnków, os. Parkowe 21/37, tel/fax 600 545 261, czarnkow.info@onet.pl