Czarnkow.INFO - Internetowy Serwis Informacyjny
    Strona główna     Urzędy     Kultura i atrakcje     W mieście     Archiwum
Dzisiaj jest: 28 marca 2024, czwartek.  Imieniny: Aleksandra, Anieli, Antoniego, Gustawa, Joanny



free counters


Pozostałe informacje









BIEG GÓRSKI IM. ERWINA KOZERY
III MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI NAUCZYCIELIW BIEGACH GÓRSKICH
(Czarnków, 25.03.2006 r.)

1. Cel imprezy:
Celem imprezy jest propagowanie zdrowego trybu życia, rozwoju naszego społeczeństwa poprzez sport. Zależy nam na udziale zarówno najmłodszych jak i tych nieco starszych. Pragniemy rozpowszechnić bieganie w naszym mieœcie, chcemy, aby mieszkańcy Czarnkowa masowo uczestniczyli w tego typu imprezach, gdyż sport to znakomita szkoła charakteru, sposób na zdobycie tężyzny fizycznej i odpornoœci na stresy. Naszym zadaniem jest również promocja miasta Czarnkowa, pięknej górzystej okolicy i wspaniałych krajobrazów.

2. Organizator:
Lekkoatletyczny Ludowy Klub Sportowy, os. Parkowe 22/29, 64-700 Czarnków
Tel. 0510112037, email: wasylyk@neostrada.pl
Oœrodek Sportu i Rekreacji w Czarnkowie
Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnkowie

3. Patronat medialny:
www.Czarnkow.INFO, www.Czarnkow.pl , Nadnoteckie Echa, Telewizja kablowa Antserwis, Tygodnik Notecki, Tygodnik Nowy

4. Zgłoszenia i biuro zawodów:
Zgłoszenia do biegu głównego oraz biegów dla dzieci i młodzieży przyjmowane w dniu zawodów, w biurze zawodów które zlokalizowane będzie w okolicy startu. Lista startowa zawodników zostanie zamknięta w momencie startu pierwszego biegu dzieci i młodzieży.

5. Warunki uczestnictwa:
Zawodnicy powyżej 18 roku życia podpisujš oœwiadczenie o biegu na własnš odpowiedzialnoœć.(Zawodnicy zobowišzani sš do przedstawienia zaœwiadczenia lekarskiego o zdolnoœci do udziału w biegach długodystansowych lub do podpisania oœwiadczenia udziału na własnš odpowiedzialnoœć).Osoby w wieku 16-18 lat zobowišzane sš do posiadania pozwolenia na udział od rodziców lub prawnych opiekunów.
Organizator nie pobiera wpisowego.

6. Start i meta:
Start i meta zlokalizowane będš w Parku Staszica w okolicach skoczni narciarskiej

7. Program minutowy:
9:00 – otwarcie biura zawodów
11:00 – oficjalne otwarcie
11:15 – start do pierwszego biegu
12:00 – start do biegu głównego
13:00 – dekoracja i uroczystoœć zamknięcia zawodów
Dekoracja szkół podstawowych i gimnazjum podczas biegu głównego

8. Kategorie: Szkoły Podstawowe klasy I – III oraz IV -VI
Gimnazjum
Bieg główny:
MężczyŸni:
M A mężczyŸni do – 29 lat
M B mężczyŸni 30 – 49 lat
M C mężczyŸni 50 lat i więcej
Kobiety
Mistrzostwa Wielkopolski Nauczycieli

9. Dystanse:
Szkoły podstawowe klasy I –III 500 metrów, IV–VI - 1 km
Gimnazja – 1.5 km Bieg główny – 6 km Trasa biegu kategorii Szkół Podstawowych i Gimnazjum przebiegać będzie alejami Parku.
Trasa biegu głównego przebiegać będzie alejami oraz w terenie leœnym.

10. Nagrody:
W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn za zajęcie miejsc 1-3 nagrody finansowe.
W klasyfikacji w kategoriach wiekowych za zajęcie miejsc 1-3 przyznawane sš nagrody rzeczowe. Nagrodzeni w klasyfikacji generalnej nie sš nagradzani w kategoriach wiekowych zatem nagrody nie dublujš się. W kategoriach wiekowych nagradzani sš zawodnicy i zawodniczki nawet w przypadku uczestnictwa jednej osoby w danej kategorii wiekowej.
W kategorii nauczycieli za zajęcie miejsc 1-3 przyznawane sš nagrody rzeczowe oraz medale.
Wszyscy zawodnicy na mecie otrzymajš ciepły posiłek po ukończeniu zawodów.
Wœród wszystkich startujšcych po zamknięciu zawodów zostanš rozlosowane nagrody rzeczowe.

11. Postanowienia końcowe
1. Bieg odbędzie się bez względu na pogodę.
2. Organizatorzy zapewniajš opiekę lekarskš w trakcie trwania imprezy biegowej, szatnię, natryski, toalety.
3. Organizatorzy nie będš odpowiadali za przedmioty pozostawione bez zabezpieczenia lub skradzione podczas imprezy.
4. Organizatorzy zastrzegajš sobie prawo interpretacji niniejszego regulaminu.

12. Trasa biegu głównego:


13. Przekrój trasy biegu głównego:




BIEG GÓRSKI IM. ERWINA KOZERY
II MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI NAUCZYCIELI W BIEGACH GÓRSKICH


Erwin Kozera - Mistrz Polski oraz Mistrz Sportu w biegu maratońskim. Swoją sportową karierę rozpoczął w 1946 roku. W roku 1948 w biegach narodowych na 3 km zajął I miejsce. W 1949 roku uczestniczył w biegach "Głosu Wielkopolskiego" w Poznaniu zajął również I miejsce. Następnie jest Gdańsk i tam zajął III miejsce. W Elblągu w 1950 roku odbywają się mistrzostwa Polski w biegu maratońskim na 42 km i tam zawodnik czarnkowskiego "Kolejarza" został v-ce mistrzem Polski. W 1952 roku na zawodach w Poznaniu zdobył tytuł Mistrz Polski z czasem 2 godz. 52 min. 27.2 sek. Pan Erwin został wytypowany na Olimpiadę w Helsinkach, ale tak się złożyło, że nie pojechał, uległ presji rodziny. W jego miejsce pojechał Osiński z Warszawy zajmując tam III miejsce.


I miejsce na Mistrzostwach Polski w Poznaniu (1952 r.)

III miejsce na biegu ulicznym "Głosu Wielkopolskiego" w Poznaniu (1949 r.)

III miejsce na maratonie w Gdańsku (1950 r.)



GÓRSKIM SZLAKIEM
Wczesnym popołudniem, 19 marca 2005 r., odbył się w czarnkowskim parku Staszica i przylegającym do niego lesie Bieg Górski im. Erwina Kozery połączony z II Mistrzostwami Wielkopolski Nauczycieli w Biegach Górskich. Ogółem na linii startu stanęło 100 zawodników i zawodniczek, a do biegu głównego przystąpiło 30 osób.

Pomimo doskwierającego mrozu atmosfera wśród zawodników była gorąca. Tuż po oficjalnym otwarciu biegu przez żonę czarnkowskiego mistrza Helenę Kozerę, na starcie stanęli uczniowie szkół podstawowych klas I-III i IV-VII oraz gimnazjów, którzy mieli do pokonania kolejno 500, 1000 i 1500 m.
Dystans biegu głównego wynosił 6 km i wiódł przez zróżnicowany wysokościowo teren. Tę trasę w kategorii OPEN najszybciej pokonali, kobiety: Karolina Jarzyńska - AZS AWF Wrocław, Danuta Pietruszyńska - Bielsko, Alicja Rybińska - Damasławek, mężczyźni: Rafał Błoch - Browar Czarnków, Robert Czaja - Gniezno, Maciej Łucyk - AZS AWF Poznań.
W kategorii nauczycieli natomiast na podium stanęli: Ewa Chałupniczak - Szkoła Podstawowa Połajewo oraz wśród mężczyzn Robert Czaja - gimnazjum nr 2 Gniezno, Janusz Dubiel - Zespół Szkół Krzyż Wlkp., Paweł Stefaniak Szkoła Podstawowa nr 1 Chodzież. Wręczenia medali, dyplomów i nagród dokonywali na przemian: Helena Kozera, burmistrz Franciszek Strugała, wiceburmistrz Grzegorz Kamierczak, radny Krzysztof Malinowski, dyrektor gimnazjum Grzegorz Staniszewski oraz dyrektor biegu Łukasz Wasyłyk.


 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 


 


NIEDOCIĄGNIĘCIA OGRANICZAM DO MINIMUM


Z Łukaszem Wasyłykiem, dyrektorem Biegu Górskiego im. Erwina Kozery, o kulisach organizacji zawodów rozmawia Marcin Małecki.

Kiedy narodził się pomysł organizacji biegu?
- Było to ponad dwa lata temu, przy okazji jednej z edycji zawodów Skoda Auto MTB. Wówczas pomyślałem, że skoro trasę o tak dużej różnicy poziomów mogą pokonać kolarze, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoją wytrzymałość mogli sprawdzić także biegacze. Swoim pomysłem podzieliłem się z dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czarnkowie Krzysztofem Cimoszko, który ofiarowując swoją pomoc zachęcił mnie do podjęcia konkretnych działań.

Zawody swoją premierę miały rok temu, ale przeszły bez echa. Jaki był powód niskiej frekwencji na startach i wśród publiczności?
- Istotnie zeszłoroczne zmagania można nazwać falstartem. Takie przedsięwzięcie realizowałem po raz pierwszy, mając niewielkie doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń sportowych. Dodatkowo nastąpiły pewne nieporozumienia z innymi działaczami i w tym samym dniu odbyły się dwie imprezy skierowane do tych samych zawodników. Z drugiej strony jednak, pozwoliło mi to na wyciągniecie odpowiednich wniosków i jak najlepsze przygotowanie imprezy w tym roku. Najczęściej błędów nie popełnia ten, który nic nie robi. Staram się niedociągnięcia ograniczać do minimum.

Jakie zatem przeszkody trzeba było pokonać w tym roku?
- Dość duży problem stanowił wybór terminu. Trudność polegała na znalezieniu dnia wolnego od innych imprez sportowych, który byłby jednocześnie wolny od pracy. Dziewiętnasty marca wydawał się wyborem najlepszym z możliwych. Oczywiście pozostawała niewiadoma w postaci warunków pogodowych, ale na to nigdy nie ma się wpływu i te na szczęście okazały się nienajgorsze. Po wyborze terminu jak zawsze główny problem stanowiło pozyskanie odpowiedniej ilości środków finansowych. I tutaj dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu wielu osób zebrać się odpowiednią ilość pieniędzy, a także towarów stanowiących oprawę imprezy i przeznaczonych na nagrody. Nie mnie ważny problem stanowi zachowanie niektórych działaczy sportowych. Jeżeli nie chcą pomóc, mogliby chociaż nie utrudniać. Zresztą, kto choć w niewielkim stopniu interesuje czarnkowskim sportem, ten wie, że na tym polu istnieją spore animozje.

Zapewne przy organizacji takiego przedsięwzięcia konieczna była pomoc.
- Oczywiście. Szczególne uznanie należy się mojemu koledze z sekcji Robertowi Mendykowi z którym podzieliliśmy się organizacyjnymi obowiązkami. Sam nie zdołałbym zapanować nad całością. Równie ważną rolę odegrali sponsorzy: Browar Czarnków, Roberto Mendini -okna, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie oraz piekarnie Rogalik i Bochenek z Trzcianki. Bezcenna okazała się też pomoc pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji, Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz członków Rowerowej Sekcji Turystycznej działającej przy Miejskim Centrum Kultury. Docenić należy także patronów medialnych: tygodnik powiatowy "Nadnoteckie Echa", telewizję kablową "Antserwis", a przede wszystkim Internetowy Serwis Informacyjny www.Czarnkow.INFO, którego pracownicy przygotowali całą oprawę medialną, łącznie z działaniami ułatwiającymi rekrutację zawodników. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania Biegu Górskiego im. Erwina Kozery.

Dlaczego ten właśnie sportowiec został patronem zawodów?
- Długo zastanawiałem się nad wyborem odpowiedniego nazwiska. Pierwsze zawody miały rangę Mistrzostw Powiatu i w pewnej części wzorowałem je na zmaganiach sportowych organizowanych w Wieleniu i Trzciance. Tamte posiadają patronów, więc nie inaczej powinno być w Czarnkowie, zwłaszcza że z naszego miasta pochodzi kilka talentów. W efekcie wybór padł na najwybitniejszego, jak mi się wydaje, czarnkowskiego sportowca biegacza Erwina Kozerę.

Słów klika o planach na przyszłość.
- Zamierzamy dotychczasową sekcję triatlonu przekształcić w sekcję lekkiej atletyki i skoncentrować się na szkoleniu dzieci i młodzieży. Naturalnie będzie wiązało się to z kosztami, więc część energii będziemy musieli przeznaczyć na pozyskiwanie kolejnych sponsorów. Podczas biegu można było zauważyć, że nasi zawodnicy wystąpili w nowych strojach ufundowanych przez Browar Czarnków. Oznacza to, że na szczęście są osoby i instytucje, które chcą zainwestować w sport, w rozwój dzieci i młodzieży, stworzyć im alternatywę dla przyblokowych trzepaków lub często kosztownych hal treningowych. Mamy świadomość, że o chcących pomóc klubom trzeba zabiegać, a wyciąganie ręki w stronę kasy miasta czy powiatu, zwykle przychylnych imprezom sportowym, jest niewystarczające. Poza tym już teraz myślimy o organizacji biegu górskiego w roku 2006 i planujemy kolejne przedsięwzięcie, o którym jeszcze nie chciałbym się wypowiadać. Myślę, że wszystko wyjaśni się najpóźniej za dwa lub trzy tygodnie.

Dziękuję za rozmowę





O serwisie  |   Dodaj do ulubionych  |   Ustaw jako startową  |   Miasto Czarnków  |   Miejskie Centrum Kultury
Redakcja Czarnkow.INFO: 64-700 Czarnków, os. Parkowe 21/37, tel/fax 600 545 261, czarnkow.info@onet.pl
© Marcin Małecki Jacek Dutkiewicz 2004-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.