Czarnkow.INFO - Internetowy Serwis Informacyjny
    Strona główna     UrzÄ™dy     Kultura i atrakcje     W mieÅ›cie     Archiwum
Dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024, czwartek.  Imieniny: JarosÅ‚awa, Marka, SÅ‚awy, Szczepana



free counters


Pozostałe informacje

Nad Notecią, w miejscu, gdzie wzgórza morenowe stromymi uskokami opadają do rzeki położony jest Czarnków, stary gród piastowski, dziś ośrodek przemysłu drzewnego i spożywczego liczący ponad 13 000 mieszkańców.
Pierwsze wzmianki o Czarnkowie pochodzą z 1025 roku, lecz już wczasach przedhistorycznych istniała tu osada. Później powstał gród, w 1107 roku zdobyty przez Bolesława Krzywoustego. W 1192 Mieszko Stary darował zamek czarnkowski Dzierżykrajowi Nałęczowi, który dał początek rodzinie Czarnkowskich. Od XIII wieku Czarnków był kasztelanią, a prawa miejskie otrzymał w 1397 roku. Czarnkowscy władali miastem do 1727 roku. W średniowieczu odbywały się tu pograniczne jarmarki. W 1919 roku o miasto toczyli walki powstańcy wielkopolscy. W Czarnkowie urodził się Janko z Czarnkowa - kronikarz polski z XIV wieku. Tutaj spędził swoją młodość Franciszek Bartoszek ps. "Jacek" (1910 - 1943), malarz i bojownik Gwardii Ludowej.

Cennym zabytkiem jest późnogotycki kościół, zbudowany w 1580 roku i rozbudowany w XVII i XVIII wieku. Wyposażenie wnętrza w przeważającej części barokowe: ołtarz, stalle, belka tęczowa. Renesansowe są nagrobki Czarnkowskich i kraty z XVII wieku. Liczne stare obrazy, m.in. z warsztatu pomorskiego z 1630 roku. Uwagę zwraca cynowa trumna sędziwoja Czarnkowskiego z płaskorzeźbami, scenami z jego życia i portretem trumiennym z 1627 roku. Inne zabytki to dworek klasycystyczny (XVIII wiek) przy ul. Rybaki 28, liczne domy z XVII i XIX wieku, magazyny zbożowe z I połowy XIX wieku na placu Powstanców Wielkopolskich u stóp Góry Krzyżowej. Na placu Wolności obok kościoła wznosi się duży pomnik ku czci poległych żołnierzy radzieckich, zwieńczony czołgiem. Na cmentarzu groby powstańców wielkopolskich. Nad miastem dominuje Góra Krzyżowa, z której roztacza się piękna panorama miasta i rozległej w tym miejscu doliny Noteci.W parku Staszica rzadko spotykane na nizinach urządzenia sportowe: skocznia narciarska i tor saneczkowy. Wśród zakładów przemysłowych do ważniejszych należą: Steico (producent płyt), Vox Industrie (producent mebli drwenianych), SeaKing (producent sprzętu okrętowego), Dora Metal (producent mebli metalowych), "Meblomor" (fabryka mebli okrętowych) oraz browar.
Znakowane szlaki turystyczne: niebieski do Ujścia i Miał, zielony do Trzcianki i Szamotuł.
Krawędź doliny Noteci, przebiegająca przez miasto i jego najbliższe okolice, stanowi granicę dwu różnych obszarów krajobrazowych; płaskiej równiny nadnoteckiej, pokrytej łąkami - od północy, i - od południa - wzgórz morenowych ponacinanych głębokimi dolinami. Szczególnie urozmaicony teren rozciąga się między Czarnkowem, Lubaszem, Gorajem i Ciszkowem. Wysokie wzgórza (o wysokości względnej do doliny Noteci 70-90 m), doliny niejednokrotnie przypominające doliny podgórskie, piękne lasy o urozmaiconym drzewostanie zyskały tej krainie miano "Szwajcarii Czarnkowskiej".
Obecnie w mieście trwają prace nad usprawnieniem komunikacji i ogólnym wyglądem miasta. W fazie projektowej jest budowa obwodnicy oraz modernizacja pl. Wolności.
O serwisie  |   Dodaj do ulubionych  |   Ustaw jako startowÄ…  |   Miasto Czarnków  |   Miejskie Centrum Kultury
Redakcja Czarnkow.INFO: 64-700 Czarnków, os. Parkowe 21/37, tel/fax 600 545 261, czarnkow.info@onet.pl
© Marcin MaÅ‚ecki Jacek Dutkiewicz 2004-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.